

Lodowy smok na elementach motocykla Suzuki Hayabusa K3 1300
1. Motocykl i jego stan początkowy

Motocykl to Suzuki Hayabusa K3 o pojemności 1300ccm. Jego oryginalne (dotychczasowe) malowanie to proste połączenie kolorów: granatowo-niebieski metalic i srebrny metalic + naklejki. Klient dostarczył nam jego zdemontowane elementy.

Motocykl jest "po lekkim szlifie", a zatem jego elementy wymagały sporo pracy by doprowadzić je do odpowiedniego stanu i wyprowadzić ich powierzchnię. Uszkodzenia w kilku miejscach wymagają spawania plastików. Na szczęście zbiornik paliwa nie ucierpiał podczas upadku.
2: Naprawa i renowacja elementów

Pierwszą czynnością jaką należało wykonać było usunięcie naklejek, co wymagało sporo czasu gdyż znajdowały się pod warstwą lakieru bezbarwnego i nie były zbyt skore do współpracy (odrywały się kawałek po kawałeczku). Następnie w miejscach gdzie nastąpiło pęknięcie plastiku, bądź przetarcie go na wylot wymagane było jego spawanie (nie używamy w tym celu żywicy epoksydowej).
Następnie wykonane zostały delikatne poprawki lakiernicze przy użyciu masy szpachlowej (tylko w niezbędnych miejscach).
Naklejki ze zbiornika paliwa również zostały usunięte, choć wiązało się to z przetarciem wszystkich warstw aż do metalu. W związku z tym zbiornik został pomalowany podkładem antykorozyjnym, a po jego wyschnięciu - podkładem wypełniającym.
Po wyrównaniu nierówności na elementach plastikowych zostały one pomalowane warstwą podkładu wypełniającego, a następnie wyszlifowane na gładko. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa na malowanie docelowej grafiki.
Na koniec jeszcze zbiornik pokryty został warstwą koloru srebrnego metalicznego w celu zniwelowania "łat" podkładu i uzyskania jednolitości.
3: Wykonanie lodowego tła (efekt zamarznięcia)

Tło grafiki stanową kolory niebieski metaliczny z palety Subaru oraz biały perłowy (również z palety Subaru), tworzące efekt przypominający zamarzniętą powierzchnię. Przed wykonaniem takiej grafiki całe elementy zostały pomalowane białą bazą z racji użycia koloru rodzaju tricoat.
Tak przygotowane elementy czekają na namalowanie docelowego motywu lodowego smoka. Malowaniu podlegają elementy takie jak zbiornik, boczne owiewki, czasza oraz tylna owiewka pod siedziskiem.
Wykonanie tego motywu wiąże się z odpowiednim dopasowaniem malowania na jednym elemencie (owiewka) by współgrał z malowaniem na drugim elemencie (zbiornik). Kilka centymetrów różnicy może dać bardzo niepożądany rezultat i zepsuć cały efekt grafiki poprzez brak jej synchronizacji.
Kiedy motyw jest już pomalowany na wszystkich elementach następuje zdjęcie materiałów maskujących i kolejna przypasowanie w celu oceny synchronizacji motywu. W celu wzmocnienia efektu 3D zostają naniesione jeszcze delikatne cienie na lodowym tle. W ten sposób smok nie wygląda jakby był odcięty równo od taśmy, a malowidło nie przypomina naklejki.
4: Pokrycie elementów lakierem bezbarwnym
Po ukończeniu prac artystycznych następuje pokrycie elementów lakierem bezbarwnym. Owiewki, które będą docelowo narażane na wyginanie zostały pokryte lakierem bezbarwnym z dodatkiem plastyfikatora, który nada warstwie lakieru odporność na wyginanie.
Niewielkie wtrącenia zostają usunięte metodą punktową i spolerowane.
5: Odbiór elementów przez klienta
Po ukończeniu wszystkich prac elementy zostały odebrane przez klienta. Obecnie oczekuję na wiadomość od klienta o złożeniu motocykla bym miał możliwość zrobienia fotografii elementów na sprzęcie. Równolegle z malowaniem motocykla klient zamówił sobie również malowanie dwóch kasków w podobny motyw.

