

Malowanie motywu fryzjerskiego na samochodzie Fiat 500 w Aerografit Studio
1. Stan początkowy

Malowany samochód to Fiat 500 w kolorze czarny metalic. Jego stan początkowy co prawda nie był idealny, gdyż posiadał kilka skromnych rys, które musiały zostać poddane poprawkom lakierniczym. Elementy jakie zostaną objęte malowaniem to maska, dwa przednie błotniki oraz drzwi.
2: Demontaż i matowanie maski

Wpierw "pod młotek" poszła maska. W tym celu należało ją uprzednio zdemontować z samochodu oraz przygotować jej powierzchnię do malowania.
3: Malowanie maski etap I - malowanie nożyczek

W celu namalowania nożyczek należało uprzednio zrobić ich szkic białym ołówkiem, po czym delikatnie i z umiarem "roboczo" wypełnić ich wnętrze. Celem tego zabiegu było sprawienie, że ów nożyczki będą widoczne pod naklejanym później papierem maskującym.
Z niego potem został ponownie wycięty ich kontur. Wszystko dookoła poza samymi nożyczkami pozostało zamaskowane, przez co możliwe było tylko namalowanie metalicznych nożyczek wraz z ich wstępnymi cieniami.
4: Malowanie maski etap II - malowanie wnętrza oczek

Po namalowaniu nożyczek zostały one spowrotem zamaskowane. Odsłonięte natomiast zostały wnętrza ich oczek, gdyż w nich znajdą się dwie wersje włosów - po lewej białe niejako przysuszone i przyniszczone, a po prawej uczesane fioletowe.
5: Malowanie maski etap III - malowanie rozprysków i napisów
Odklejony zostaje cały papier naokoło nożyczek który do tej pory zasłaniał puste czarne tło, jakie stanowił lakier na masce.
Zostają namalowane rozpryski w kolorze włosów w poszczególnych oczkach oraz napisy. Tak pomalowana maska została pokryta lakierem bezbarwnym. Podczas jej schnięcia zajęliśmy się malowaniem boków samochodu.
5: Przygotowanie boków i oklejanie samochodu

Wpierw wszystkie elementy do malowania (błotniki przednie oraz drzwi) zostały w całości zmatowane, odtłuszczone oraz przygotowane do malowania. Lusterka oraz listwy boczne zostały zdemontowane, a klamki oklejone. Cała reszta została zakryta materiałami wstępnego maskowania.
5: Malowanie lewego boku

Jako, że projekt na lewym boku wydawał nam się trudniejszy w wykonaniu, zrobiliśmy go jako pierwszy. Zaczęliśmy od nożyczek.
potem ręki oraz twarzy i ich cieni.
Następnie namalowane zostały włosy w kolorze fioletowym, przy czym miejsce w którym zostaną później namalowane włosy białe (przyniszczone) zostało na ten czas zasłonięte.
Przyszedł i czas na białe włosy.
Po ukończeniu malowania białych włosów naniesione zostały fioletowe rozpryski.
Czerwone włosy i czerwone rozpryski zostały naniesione dopiero później po sugestii klientki podczas przesyłania zdjęć w celu wstępnej akceptacji.
5: Malowanie prawego boku

Wpierw namalowana zostaje twarz (a w zasadzie jej część) oraz głęboki cień padający na nią.
Następnie naniesione zostają fioletowe włosy metodą freehand.
Potem domalowane zostają czerwone włosy.
A na koniec malunek zostaje wzbogacony o rozpryski.
5: Zabezpieczanie lakierem bezbarwnym

Tak zaakceptowana całość trafiła do lakierowania. W tym celu należało pewne elementy dodatkowo zamaskować dbając przy tym o maksimum staranności by w żadną szparę nie wdarła się niechciana przyprószka. Po wstępnym przeschnięciu elementy zostają osuszone promiennikiem podczerwieni, a po odpowiednim utwardzeniu lakieru zostają usunięte znikome wtrącenia. Wszystkie materiały maskujące zostają odklejone,a całość zostaje wypolerowana. Zabieg odświeżenia lakieru został wykonany także na sąsiednich niemalowanych elementach w celu zniwelowania różnicy pomiędzy starym (nieco używanym) lakierem, a nową powłoką na drzwiach. Na koniec maska wraca na swoje miejsce.






